BOHEMIA Kristal MELISANTI
„Vaš dom je vaše ogledalo, učinite ga lepšim!“
„Vaš dom je vaše ogledalo, učinite ga lepšim!“
U našoj svakodnevici sa svih strana okruženi smo za nas običnim, a višestruko korisnim materijalom koji uzimamo zdravo za gotovo. Uglavnom ga ne primećujemo i zanemarujemo korisnu ulogu istog. Izbrušeno ili providno koristimo ga na prozorima, kao građevinski materijal, pravimo od njega igračke, posude za svakodnevnu upotrebu, medije za prenos podataka, ukrasne predmete, nakit, a ne smemo zanemariti ni umetnička dela. Svakako radi se o staklu, amorfnom tvrdom providnom materijalu napravljenom u najvećem delu od silicijuma i baza spojenih na visokoj temperaturi. Toliko smo navikli na njega da ga i ne primećujemo, a tu je oko nas već nekoliko hiljada godina. Naziv staklo se često koristi kao opšti termin za bilo koje stakleno posuđe koje je elegantnijeg oblika do staklenih tegli ili boca koje se koriste svaki dan. Ono što većina ljudi naziva „kristalom“ odnosi se na staklo u koje je dodat olovo-oksid, PbO. Ova vrsta „stakla“ je zapravo „olovno staklo“ i veoma je cenjeno zbog svoje izdržljivosti i dekorativnosti, a raspostranjen naziv je kristal gde se u svetu po svom kvalitetu i dizajnu ističe češki Bohemia kristal.
Oko 1600-te godine središte evropske staklarske proizvodnje seli se iz Venecije na teritoriju današnje Češke odnosno njene pokrajine Bohemia odakle je i izveden naziv Bohemia staklo. Bohemia je postala poznata po svom lepom i šarenom staklu tokom renesanse gde se na teritoriji Češke obnovila i dalje razvijala i usavršavala tehnika proizvodnje stakla, a sve zahvaljujući bogatim prorodnim resursima potrebnim za proizvodnju. Pojavili su se masivni barokni oblici i potisnuli sve dotadašnje. Proizvodnja potpuno prozirnog stakla (bez mehurića i vlakana) omogućila je izradu sočiva i izume mikroskopa i teleskopa. Proizvodnja i primena stakla naglo je porasla krajem 18-og veka kada je pronađen jeftin postupak za dobijanje važne sirovine, natrijum karbonata.
Bohemia staklo, poznato i kao Bohemia kristal ima istoriju dugu nekoliko stotina godina međunarodnog priznanja po svom visokom kvalitetu, izradi, lepoti i često inovativnom dizajnu. Ručno rezano, gravirano, duvano i oslikano ukrasno stakleno posuđe, od čaša za šampanjac do grandioznih lustera, ukrasa, figurica i drugih staklenih predmeta među najpoznatijim je češkim izvoznim proizvodima i izuzetno popularno kao turistički suveniri. Češka je dom brojnih staklarskih škola koje pohađaju domaći i strani učenici.
Najstarija arheološka iskopavanja na lokalitetima za proizvodnju stakla u regionu datiraju iz 1250. godine i nalaze se u Lužičkim planinama u Severnoj Češkoj. Druga značajna češka nalazišta proizvodnje stakla kroz vekove su Skalice, Jablonec nad Nisou, Železný Brod , Poděbrady, Karlovy Vary, Kamenický Šenov i Novi Bor. Nekoliko od ovih gradova ima svoje muzeje stakla s mnogim predmetima koji datiraju iz oko 1600-te godine.
Među najpoznatijim češkim proizvođačima stakla su: Moser (smatra se najluksuznijim češkim brendom), Rückl (staklo od njih poseduje, na primer, britanska kraljica Elizabeta II), i Crystalex (najveći češki proizvođač čaša za piće, vlastiti zaštitni znak Bohemia Crystal ).
Značenje kristala u odnosu na staklo menja se u zavisnosti od zemlje. Reč „kristal“ u većini zapadnog sveta znači olovno staklo koje sadrži olovo-oksid, PbO. U Evropskoj uniji označavanje „kristalnih“ proizvoda je regulisano Direktivom Saveta 69/493/EEC, koja definiše četiri kategorije, u zavisnosti od hemijskog sastava i svojstava materijala. Samo proizvodi od stakla koji sadrže najmanje 24% olovo-oksida, PbO, mogu se nazvati „olovnim kristalom“. Proizvodi sa manje procenata olovo-oksida, ili stakleni proizvodi sa drugim metalnim oksidima koji se koriste umesto olovo-oksida, moraju biti označeni kao „kristalin“ ili „kristalno staklo“. Staklo može sadržavati do 40% olovo-oksida, ako se želi maksimalna tvrdoća.
Termin olovni kristal tehnički nije tačan termin za opisivanje olovnog stakla, jer staklu nedostaje kristalna struktura i umesto toga je amorfna čvrsta supstanca . Upotreba izraza olovni kristal ili samo „kristal“ i dalje je popularna iz istorijskih i komercijalnih razloga, i zato što olovo zvuči “toksično” za potrošače. Zadržana je od venecijanske reči cristallo za opis kamenog kristala kojeg imitiraju venecijanski staklari sa ostrva Murano.
Prisustvo olova u kristalu omekšava staklo i čini ga dostupnijim za sečenje i graviranje. Povećava težinu stakla i indeks prelamanja svetlosti što dovodi do toga da staklo više raspršuje svetlost i samim tim povećava njegova atraktivna optička svojstva.
Češko stakleno posuđe, Bohemia kristal, postalo je prestižno kao i nakit i bilo traženo od strane imućnijeg građanstva i aristokratije tog vremena. Češki kristalni lusteri mogli su se naći u palatama francuskog kralja Luja XV, Marije Terezije, carice Austrije i ruske carice Jelisavete.
Uloguj se
Registrujte se