Ručno rađeni stakleni novogodišnji ukras zvonce Plavo
Unesite prazničnu magiju u svoj dom uz stakleni novogodišnji ukras zvonce Plavo prestižne češke firme ORNEX. Ručno duvani od vrhunskog češkog stakla i precizno dekorisani rukom, svaki ukras je jedinstveno umetničko delo. Tradicionalna izrada, pažnja prema detaljima i elegancija ovih staklenih komada čine ih idealnim za one koji cene kvalitet i lepotu. Savršeni za dodavanje sofisticiranog sjaja vašoj prazničnoj dekoraciji, ORNEX ukrasi donose autentičan praznični duh u svaki dom.
ORNEX Unosi stil, sećanja i radost na Božić i Novu godinu.
Ornex je privatna kompanija sa ograničenom odgovornošću sa sedištem u gradu Jablonec nad Nisou (100km severno od Praga) – specijalizovana za izradu čeških staklenih ručno rađenih božićnih i novogodišnjih ukrasa. Svi ukrasi su izrađeni tradicionalnim metodama proizvodnje, odnosno ručno duvani, ručno ukrašeni i ručno oslikani. Većinu proizvodnje izvozi u zemlje EU, SAD, Australiju, Japan. Fokusirani se na kvalitet i dizajn.
Istorija češkog staklarstva
Najstariji proizvodi od stakla potiču iz starog Egipta. Prva tehnologija izrade stakla bila je namotavanje staklenih niti na formu napravljenu od gline. Smatra se da je najstarije duvano staklo napravljeno u staroj Fenikiji i Grčkoj. Tipični proizvodi pravljeni u antičko doba bili su dekanteri, karafe, boce i jednostavni pehari, odnosno čaše. Kasnije se kroz istoriju javljaju oblici koje danas klasifikujemo kao činija i vaza za cveće gde se pojavljuju i dekorativni elementi kao što je novogodišnji ukras zvonce Plavo.
Najstariji stakleni nalazi (narukvice, perle) u češkim zemljama verovatno su uvezeni iz keltskih krajeva, otprilike u 3. veku. Moguće je da su neke perle iz velikomoravskog perioda bile lokalnog porekla. Pisani dokumenti o poznavanju izrade stakla u češkim zemljama potiču iz 12. veka. Najstarija staklara javlja se u arheološkim i pisanim nalazima iz 13. veka.
Važnu ulogu u evoluciji staklarstva odigrale su češke staklarske porodice koje su uticale na tehnološki napredak u celoj srednjoj Evropi. Topljenje stakla bila je tajna koja se prenosila sa oca na najstarijeg sina i zato je tradicija bila ključni faktor rasta i evolucije. Najveći doprinosi čeških staklara bili su topljenje plavog kobaltnog stakla od strane porodice Šurer u Severnoj Češkoj u 16. veku, otkriće češkog kristala u Muler staklari u Šumavskoj oblasti i otkriće glazure i hijalitnog stakla od strane Gospodin B. Egerman u prvoj polovini 19. veka.
Gotsko staklo je imalo elemente koji su karakterisali češku proizvodnju u narednih nekoliko vekova. Tehnologija se usavršavala kroz vekove, iako su stare tradicije nastavljene i prilagođene novim vremenima. Na taj način je evoluirao novi umetnički stil nazvan u specijalizovanoj literaturi „Češko staklo“.
Našu celokupnu ponudu novogodišnjih ukrasa možete pogledati ovde.
Recenzije
Još nema komentara.